Cicho jak makiem zasiał

Uporczywy hałas to jedna z największych niedogodności mieszkańców miast. Zamiast wyprowadzać się na wieś, lepiej jednak wymienić okna na dźwiękoszczelne.  

Ponad 40 proc. mieszkańców dużych miast i 25 procent mniejszych jest narażona na nadmierny hałas, wynika z danych Ministerstwa Środowiska. To poważny problem, przed którego rozwiązaniem stoją nie tylko urbaniści, architekci, ale także producenci stolarki okiennej. Dopuszczalny poziom hałasu panujący na terenach śródmiejskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców został ustalony na poziomie 55 decybeli w dzień i 45 decybeli w nocy. Nieco niższe są parametry dopuszczalnego poziomu hałasu wewnątrz budynków, które określa rozporządzenie ministra infrastruktury – w dzień jest to 40 decybeli, w nocy zaś 30 (przy zamkniętych oknach). Za szkodliwy dla zdrowia uznaje się stały hałas o natężeniu 65 dB.

Przed jego szkodliwym wpływem możemy się jednak chronić. Jednym ze sposobów jest wybór odpowiednich okien. Ich dźwiękoszczelność wyrażana jest za pomocą czynnika Rw, podawanego w decybelach (dB). Im wartość Rw jest wyższa, tym mniej hałasu będzie docierać do wnętrza domu. Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB, a okno ma Rw równe 30 dB, to wewnątrz pomieszczenia będziemy słyszeli dźwięk o natężeniu 25 dB. Warto także wiedzieć, że zredukowanie głośności dźwięku już o 10 dB nasze ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. Standardowo przyjęło się, że okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw na poziomie 30 dB. Są jednak producenci, którzy oferują stolarkę ze znacznie lepszymi wartościami wskaźnika Rw. Przykładem jest nowe okno DRUTEX – IGLO Energy, które oferuję ochronę dźwiękoszczelną na poziomie Rw= 32-35 dB, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla budynków znajdujących się w okolicach dużego natężenia ruchu.

Dla użytkowników stolarki ważna jest jednak także informacja, jak okno tłumi określone rodzaje hałasu. Informują o tym tzw. wskaźniki korekcyjne, które są oznaczone symbolami C oraz Ctr. Symbol C mówi, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla tras szybkiego ruchu czy ruchu lotniczego. Symbol Ctr zaś dotyczy tłumienia hałasu, w którym dominują niskie tony, typowe dla ruchu ulicznego w mieście. Warto zwrócić na nie uwagę, kupując okna. Izolacyjność akustyczna okna zależy od wielu czynników w tym przede wszystkim od  rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy ramy, rodzaju oszklenia i uszczelnienia. Stąd, okna dźwiękoszczelne wyposażone są często w dźwiękochłonne szyby, czyli pakiety szybowe wyróżniające się większą grubością niż standardowe szyby zespolone, w których tafla szkła typu float ma różną grubość – nawet do 6-10 mm. Jednocześnie w szybie zespolonej występuje większa przestrzeń pomiędzy poszczególnymi taflami szkła wypełniona gazem szlachetnym.

Odpowiednią szczelność, a więc również dźwiękoszczelność okien, zapewnia odpowiednie uszczelnienie. Uszczelki powinny być wykonane z materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne, np. uszczelki EPDM z kauczuku syntetycznego. Przykładowo DRUTEX w swoim najnowszym systemie IGLO Energy jako pierwszy na świecie wprowadził innowacyjny system uszczelnienia ze spienionego EPDM*. Dzięki doskonałym właściwościom uszczelniającym zapewnia on również optymalną dźwiękoszczelność. Konieczne są również wysokiej jakości okucia okienne, zapewniające równomierne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy podczas zamykania.

„DRUTEX wykorzystuje w swojej stolarce okucia renomowanej firmy MACO. Kompletne okucia MACO Multi Matic KS, które stosujemy są synonimem wysokiej jakości i gwarancji nie tylko bezpieczeństwa, ale również dźwiękoszczelności, ponieważ ich funkcjonalność zapewnia idealne przyleganie uszczelki na całym obwodzie okna, przy jego zamykaniu – tłumaczy Artur Kurniewicz, Technolog DRUTEX S.A.

Oczywiście najlepiej jest, jeśli wysokie akustyczne parametry okna idą w parze z jego właściwościami izolacyjnymi i cieplnymi. Taką kompleksową ochronę naszego domu zapewnią okna firmy DRUTEX S.A, lidera w produkcji najwyższej klasy stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki doskonałej jakości profilom GL System i dźwiękochłonnym pakietom szybowym DRUTEX już w standardzie oferuje doskonały poziom izolacji akustycznej.

Zbyt intensywny hałas często spędza nam sen z powiek. Powoduje bóle głowy, problemy z koncentracją, dyskomfort. Warto wobec tego pomyśleć  o dźwiękoszczelnej stolarce, dzięki której podobne problemy nie będą nas dręczyć. Warto zainwestować w wysokiej jakości okna o odpowiednim poziomie dźwiękoszczelności.

*zgłoszenie patentowe