Program Czyste Powietrze

Czy wiesz, że.. możesz dostać częściowy zwrot za zakup stolarki okiennej? We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Program Czyste Powietrze

Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, są to: węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa), jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Jednak sama wymiana systemu grzewczego nie wystarczy. Należy również zadbać o odpowiednią izolację domu. Dlatego refundowana będzie również termomodernizacja domów, która znacznie wpłynie na oszczędność energii.  Inwestycje dofinansowane z programu Czyste Powietrze zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 proc.

Kto może starać się o dopłatę w ramach programu Czyste Powietrze?

Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni złożyć wniosek o dotację, bądź pożyczkę na wymianę źródło ciepła oraz termomodernizację domu, w tym wymianę stolarki okiennej. Beneficjenci w zależności od dochodu mogą otrzymać zwrot nawet 90 procent poniesionych kosztów! Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. Zł, zaś maksymalny – 53 tys. Zł. Program Czyste Powietrze wprowadza również możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo na stronie www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/.