Tanie grzanie zimą? Zmniejsz rachunki za ogrzewanie

Minusowe temperatury, przejmujący wiatr, opady deszczu i śniegu wzmagają poczucie chłodu. Zimne dni i mroźne noce powodują, że odkręcamy kaloryfery do maksimum w poszukiwaniu ciepła. W takich momentach zima potrafi uderzyć nas po kieszeni. Jeśli dodamy do tego długi sezon grzewczy, który w Polsce trwa średnio aż 7 miesięcy, to nie możemy się dziwić, że otrzymujemy wysokie rachunki za ogrzewanie.  Co zrobić, by rachunek w tym roku był nawet o kilkaset złotych niższy niż w zeszłym? To proste – czas wymienić okna na energooszczędne

Podstawa to szczelne okna

Ujemne temperatury, silne opady i wiatr to prawdziwy problem, kiedy nasz dom czy mieszkanie jest nieszczelne. Najtrudniejsze zadanie w dogrzewaniu własnego lokum mają właściciele tzw. szczytowych mieszkań oraz lokatorzy z parteru i ostatniego piętra. Bardzo często w wyniku tego, że budynek nie jest odpowiednio ocieplony, traci się nawet do kilkudziesięciu procent energii potrzebnej do jego ogrzania, szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę, że przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30% energii. Dlatego, tak ważna jest inwestycja w okna energooszczędne. Kryterium energooszczędności tworzą parametry termiczne okna, a przede wszystkim wartość współczynnika określającego jego przepuszczalność termiczną. Im niższy wskaźnik Uw, tym mniej ciepła ucieka z domu. Trzeba pamiętać, że współczynnik Uw jest wypadkową kilku czynników, takich jak współczynnik przenikania ciepła szyby i ramy, a także np. pole powierzchni szyby, ramy i całego okna. Ważne jest, aby przed zakupem zapytać sprzedawcę o badania i certyfikaty potwierdzające parametry deklarowane przez producenta.

Najcieplej paradoksalnie z IGLO

Przykładem doskonałej izolacji cieplnej są okna IGLO Energy firmy DRUTEX S.A., których współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,6 W/(m2K)*. Jest to nowoczesny system wyposażony w innowacyjny, pierwszy tego rodzaju na świecie**, system uszczelnienia wykonany ze spienionego EPDM. To oznacza, że okno ma przenikalność cieplną o ponad 100% lepszą niż wymagają tego polskie normy techniczne! Tak niski parametr oznacza, że system jest idealnym rozwiązaniem dla budynków pasywnych i energooszczędnych.

„Właśnie z myślą o oszczędności energii, wysokiej jakości, ale również bezpieczeństwie i funkcjonalności DRUTEX stworzył okna IGLO. Stolarka produkowana z nowoczesnych profili GL System wykonanych wyłącznie z materiału pierwotnego, wyróżnia się  podwyższonymi parametrami izolacyjnymi. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy również  nowej generacji pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, które oferują najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej. Z tego względu z takim powodzeniem zaspokajamy oczekiwania wszystkich tych, którzy pragną zminimalizować zużycie energii w domu.”- mówi Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. Produkcji w DRUTEX S.A.

Zasłaniaj okna, będzie cieplej!

Kiedy wyjątkowo skrupulatnie zaczynamy liczyć pieniądze wydane na ogrzewanie, popularność zyskują okna z roletami. Rolety są najbardziej popularnym rodzajem osłon okiennych. Znaczenie rolet rośnie szczególnie zimą, kiedy  zależy nam, żeby tę „ucieczkę” ciepła redukować do minimum. Zimą rolety zewnętrzne stanowią bowiem szczelną barierę dla zimna. Między opuszczoną roletą a oknem powstaje warstwa powietrza, która podwyższa ochronę przed stratami ciepła. Dzięki temu rolety nie tylko zapewniają dużo większy komfort cieplny, ale co ważne, w znacznym stopniu obniżają się nasze rachunki za ogrzewanie. Szczególny wpływ na oszczędzanie energii i polepszenie właściwości termoizolacyjnych mają lamele wypełnione pianką poliuretanową.
„DRUTEX w swojej ofercie posiada zarówno rolety z PVC jak również aluminiowe, w zależności od potrzeb klienta. Dążąc do zaspokojenia wciąż rosnących oczekiwań Klientów względem wysokich wymagań architektonicznych, nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, firma DRUTEX S.A. oferuje system sprawdzony i niezawodny pod względem technicznym. Przemyślana konstrukcja rolety zostaje połączona z elegancką i nowoczesną skrzynką i prowadnicą aluminiową lub z PVC. Płaszcz rolety zbudowany z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową, jest gwarancją jeszcze lepszej izolacji termicznej. Bogata kolorystyka pancerzy i lameli sprawia, że każdy jest w stanie dopasować roletę do koloru elewacji i stylistyki budynku”- mówi Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

Energooszczędne znaczy nowoczesne i eleganckie

Zaawansowane technologicznie okna IGLO są również dostępne w różnych kształtach i bogatej kolorystyce. Wyznaczają one standardy na światowym rynku stolarki. DRUTEX oferuje już 29 różnych barw okien i drzwi, dzięki czemu stolarka jest dopasowana do preferencji klienta. Na kolorze ramy i skrzydła się nie kończy. W tym roku firma wprowadziła dodatkowo, w odpowiedzi na zapytania klientów, nowy kolor uszczelki. Grafitowa uszczelka w oknach IGLO doskonale współgra z modnymi teraz stolarkowymi trendami w odcieniach szarości!

Mróz i chłód zawsze przychodzą niespodziewanie. Dlatego, aby zapewnić sobie komfort i nie bać się ataku mrozów we własnych czterech kątach warto „dmuchać na zimne” i zadbać o ciepły dom. Jak się okazuje, w tym przypadku, cała tajemnica tkwi w oknach, dlatego warto wybierać z głową.

*dla okna o wymiarach 1230 mm x1480 mm wg badania CSI w Czechach

**zgłoszenie patentowe